Прехвърляне към съдържание

Снимка

Как да разделя „С” drive на две части

• Please log in to reply
6 отговора по тази тема

#1 emil9216

emil9216

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 60 Мнения:

Публикувано: 19 May 2011 - 16:05

Досега не съм правил подобно нещо затова не съм сигурен как да го направя. Искам да разделя C drive където е инсталирана операционна система Windows XP, на две части. Някаква програма ли трябва да използвам или трябва да използвам инсталационния диск за Windows XP и да изтрия целия дял С и тогава да го разделя на две части?

#2 Nazikov

Nazikov

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 2052 Мнения:
  • Живущ в:Пазарджик
  • Интереси:Компютри, техника, музика и др.

Публикувано: 19 May 2011 - 19:36

То не може просто така да го разделиш на две части - това означава да се създаде нов дял, на който ще бъде присвоена буква и ще станат три (ако сега са два): C:\, D:\ и E:\. Ако имаш достатъчно място, може при преинсталацията на Windows да изтриеш сегашния C:\ и да създадеш два нови в това просранство без да го променяш, че ще затриеш и другия дял, който вероятно имаш за съхранение на данни. При задаване на подобен въпрос се предоставя колкото може повече информация - в случая за броя и обемите на съществуващите дялове и целта на занятието, за да може да се дава по-пълна и точна информация под формата на съвети и мнения.

#3 emil9216

emil9216

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 60 Мнения:

Публикувано: 19 May 2011 - 21:58

Лаптопа ми има два дяла C и D. "С" дяла е 60gb. Искам да го разделя на две части - едната да е 20GB на която да инсталирам само уиндоуса и програмите, другата 40GB, за файлове. Мислех че мога да го направя с някоя програма на явно ще трябва да изтрия целия дял С и тогава да го разделя на две части.

Другото което ме интересува е, възможно ли е компютъра ми да стане по бавен ако хард диска е разделен на повече дялове?

#4 Nazikov

Nazikov

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 2052 Мнения:
  • Живущ в:Пазарджик
  • Интереси:Компютри, техника, музика и др.

Публикувано: 19 May 2011 - 23:56

Може да се раздели и с програми като Partition Magic, Acronis Disk Director и др. или пък с вградения в Windows Disk Manager. Съществува риск да се оплеска нещо и да загубиш всичко на хард диска, затова с нова преинсталация и делене само на системния дял е по-лесно. Ще направиш грешка, ако заделиш само 20 GB за системен дял, особено пък за Windows 7. За Windows XP по става, но предполагам няма да си с такъв. Така както е 60 GB е добре, не казваш колко е целия диск (предполагам е поне 500 GB). За складиране на медийни файлове не е нужен отделен дял - просто си правиш папки, напр. "Филми", "Музика", "Игри", "Снимки", "Сваляния торенти" (която може да има подпапки като изброените) и др. Отделен дял е нужен при инсталиране на втора операционна система.

#5 emil9216

emil9216

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 60 Мнения:

Публикувано: 20 May 2011 - 00:58

С Windows XP съм и не мисля да го сменявам поне засега. Иначе D drive е 80GB но аз искам да направя един дял които да е само за уиндоса и за програмите за инсталиране. Причината за това е че искам да направя backup на целия дял на който е инсталиран уиндоса веднага след като го инсталирам заедно с всички ъпдейти и програми които използвам, с нsкоя програма за backup като Acronis True Image и след това когато ми се наложи да преинсталирам уиндоуса да използвам този backup които съм направил. Ще преместя също и папката на My documents да е в някои друг дял не в този в който е уиндоса.

Така се надявам да си спестя време когато се налага да преинсталирам уиндоуса.

#6 VIS

VIS

Потребител

• Глобални модератори
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 1363 Мнения:
  • Живущ в:Сандански
  • Интереси:Много :Р

Публикувано: 20 May 2011 - 01:15

Има лесни и удобни програма за разделянето без проблеми. Пробвай EASEUS Partition Master. Ще останеш доста доволен.
Това с местенето на My Documents не го разбрах, но се надявам да не направиш някоя беля. Пък и складирай си информацията на друг дял просто, така няма да ти се налага да губиш информация от My Documents. Просто не я слагай там :)
Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

#7 crazyfrog

crazyfrog

Потребител

• Потребители
  • ПипПипПипПипПипПип
  • 308 Мнения:

Публикувано: 20 May 2011 - 07:57

В твоя случай най добре с GParted livecd.

0 потребители четат тази тема

0 регистрирани потребители, 0 гости и 0 анонимни потребители